تاثیر ایمان بر عقل از منظر آیات و روایات با تاکید بر اصول کافی

آنچه در این رساله مورد پژوهش قرار گرفته است، بحث از معنا و مفهوم عقل انسانی و انواع آن، و مفهوم و انواع ایمان دینی و عناصر و ابعاد تشکیل دهنده آن به عنوان فعل و وصف انسان مومن و ابعاد و چگونگی تاثیر ایمان دینی بر عقل انسانی و قوای ادراکی و تحریکی آن از منظر آیات و روایات است.

مساله اصلی در این پژوهش آن است که ایمان دینی با مجموعه ابعاد و عناصر تشکیل دهنده آن، بر عقل مُدرِِِِِِک و مُحرِِِّک انسان تاثیرات عام و خاص می گذارد. تاثیرات عام مربوط به مطلق عقل انسانی بوده و شامل انواع مختلف عقل می گردد. در ابعاد عام تاثیر، ایمان با ساز و کارهای مختلف ایجابی و سلبی، از جمله ممانعت از هجوم و غلبه دشمنان و رغیبان عقل و معاونت در امر بازدارندگی و وادارندگی عقل با تغذیه آن از علوم حقانی و امیال ربانی، حفظ اصل سلامت عقل را تضمیین می نماید. همچنین ایمان در مرحله ای از تغذیه عقل، آن را به منبع نور و کمالات، و معدن حب و جذبات الهی اتصال داده، بر رشد و تقویت عقل افزوده، ظرفیت آن را ارتقا می بخشد. اما تاثیرات خاص ایمان بر عقل مربوط به شان ادراکی و شان تحریکی عقل می باشد. در ابعاد خاص تاثیر، بیان می شود که ایمان بر قوای ادراکی، مانند قوای ظاهری و باطنی ادراک و قوای تحریکی، مانند قوای باعثه و زاجره تاثیر می گذارد.

آنچه از مباحث رساله به دست می آید، نشان می دهد در مجموع ایمان دینی هم نگهدارنده عقل آدمی در برابر آفات علم و عمل، و هم تغذیه کننده و رشد دهنده آن، یعنی عامل استکمال عقل و عقلانیت ایمانی و دینی در زندگی دنیا محسوب می شود و در آخرت نیز که محل بروز همین زندگانی دنیاست، ایمان دینی مالک ثواب و بهرمندی عاقل مومن از موهبت عقل می باشد، لذا در روز حساب، مقدار عقل عطا شده به انسان مناط حساب او و سلامت عقل و استکمال آن در پرتو تغذیه صحیح از ایمان دینی، ملاک ثواب او و کسب درجات بهشت خواهد بود.

 

یک نظر برای “تاثیر ایمان بر عقل از منظر آیات و روایات با تاکید بر اصول کافی

  1. حسینی

    با سلام. آیا می شود این رساله برای استفاده عموم گذاشته شود؟ [یا فقط از طریق دانشگاه باقر العلوم می توان دسترسی پیدا کرد]

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *