برگزاری مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در دادگستری کرمانشاه با حضور معاون فرهنگی قوه قضائیه

مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در دادگستری کرمانشاه با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه ، دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری و جمعی از کارکنان دادگستری استان در محل نمازخانه دادگستری کل برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه از روابط عمومی دادگستری کرمانشاه، حجت الاسلام و المسلمین صادقی با یادآوری این نکته که هدف از بازگویی وقایع تاریخی پی بردن به نکاتی است که می تواند عبرت آموز باشد افزود: تاریخ چراغ راه آینده است از گذشته ها باید درس گرفت و بازگویی وقایع تاریخی گذشته می تواند برای ما عبرت آموز باشد و بر همین اساس است که از گذشته ها سخن به میان می آوریم .
ایشان در ادامه با اشاره به داستان زندگی یکی از صحابه پیامبر به نام قیس بن سعد بن عباده انصاری و بازگو کردن خصائل و فضائل نیکوی او ادامه داد: ایشان فردی بسیار بزرگوار ، نیکو خصال ، قدرتمند ، سیاستمدار و … بود. در جنگ هیچگاه به دشمن پشت نکد و انسان فوق العاده ای بود آنچنان که معاویه آرزو داشت ای کاش من این یک نفر را می داشتم و در عوض صد هزار از یارانم را می دادم. اهل عبادت بود و در نماز آنچنان خضوع و خشوع داشت که هیچ چیز او را از نماز باز نمی داشت . در سخاوتش بنامش سوگند می خوردند و بعضی او را سخی ترین مردمان می دانستند.
معاون فرهنگی قوه قضائیه با اشاره به اینکه حتی بزرگترین مردان هم ممکن است دچار اشتباه شوند و باید از این اشتباهات درس گرفت خاطر نشان کرد: زمانی که حضرت علی (ع) به امامت و خلافت مسلمین رسید قیس بن سعد را والی مصر کرد اما او در مقابله با دشمنان نرم خو بود و همین امر زمینه سوء استفاده برخی از جمله معاویه را فراهم کرد تا جایی که شایعه انداخت که قیس با ماست.
صادقی تصریح کرد: همین امر سبب شد برخی از اطرافیان امام علی (ع) اعتراض کنند تا نهایتا امام او را عزل کرد و قیس علی رغم ناراحتی هایی که داشت به اشتباهات خود پی برد . همین داستان زندگانی قیس بن سعد چه در زمان امام علی (ع) و چه در زمان امام حسن مجتبی (ع) حاوی نکات آموزنده ای است که می تواند در زمان حال نیز به کار آید.
ایشان ادامه داد اولین پیام این داستان آن است که انسان نباید از اماش جلو بیافتد و یا عقب بماند. نرمش بیش از اندازه این مرد و بر خلاف نظر امام (ع) ، زمینه سوء استفاده برخی را فراهم نمود . چرا انسان طوری رفتار کند که دشمن در او طمع کند . اگر امروز رهبری نسبت به رفتار اغیار و خصوصا آمریکا هشدار می دهد نباید برخی افراد ساده لوح این هشدار را نادیده  بگیرند و یا به راحتی از کنار آن  رد شوند!
دکتر صادقی عبرت دیگر از این داستان را اینگونه بیان کرد که زمانی که عزل شد توسط امام طرد نشد و این نشان می دهد اگر افراد مومن و خودی اشتباه کردند نباید آنها را طرد کرد و زمینه پراکندگی نیروهای خودی را فراهم ساخت بلکه باید آنها را جذب کرد و آنها را به اشتباهشان آگاه ساخت.
در ادامه این مراسم مداحان اهل بیت به مداحی پرداخت و شور خاصی به محفل دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *